poniedziałek, 28 września 2015

Uwaga! dalsze losy Lou z fantastycznej ksiazki " Zanim sie pojawiłeś ": "After you" Jojo Moyes

Pamiętacie? To była ksiazka....ech..."Zanim sie Pojawiłeś " Jojo Moyes -zapadła w sercu, bo nie przypominam sobie takiego wzruszenia...strasznie przeżyłam te powiesc, na całym świecie była bestsellerem, jak najbardziej zasłużonym, ponoc powstaje film. Pisarka postanowiła napisać dalsze losy sympatycznej Lou, bo ciagle o nia ludzie pytali. Podoba mi sie, ze nie próbowała sie sama z soba ścigać, nie wyczuwam w dalszej części presji i chęci podbicia pierwszej ksiazki. Przecież wiadomo, ze nie moze byc o milosci..."After you" to powiesc o pogodzeniu sie ze strata, o szukaniu siebie na nowo, w dowcipny, wzrusżajacy, ciepły sposob. Ta bohaterka jest prawdziwa, przez to bliska, połamana, niedoskonała, człowiek chce jej towarzyszyć. Czy jest to powiesc na miarę pierwszej części? Myśle , ze porównywanie nie ma najmniejszego sensu. świeża nowość. Bardzo mi sie podobała, ma swoj klimat, uśmiech -sesje na terapii Lou bezcenne. Chciałam poznać dalsze losy Lou i jesli nie będziecie oczekiwać zbyt wiele- ta ksiaka do was na pewno wtrafi. świeża nowość u nas. Jestem na tak. Nic wam nie zdradzę....;)

sobota, 26 września 2015

" The quality of silence" Rosamund Lupton


Głuchoniema córka, cisza i zimno Alaski, desperacka podróż by odszukać zaginionego męża, z którym łączyła ja ostatnio tylko cisza...Jak zwykle Rosamund Lupton łączy perfekcyjnie dramat, kryminał i obyczajówkę, wszystkie watki pięknie sie przeplatają...to trzecia po "Potem", "Siostrze", powiesc znakomitej pisarki. Podróż tirem, tajemnicze meile, swiat z perspektywy niesłyszącej dziewczynki i zagubionej, kochającej matki. Uwielbiam ta pisarkę. Mam nadzieje, ze wkrótce przetłumaczą na język polski i ktoś z was sięgnie. A kto czytał "Potem" oraz "Siostra" -nawet sie nie zastanowi i kupi.

"Ja nie jestem Miriam" Majgull Axelsson

Od lat idę ze szwedzka pisarka krok w krok, zachwyciła mnie czterema powieściami. Obyczajowe ksiazki Majgull Axelsson sa pełne smutku, dramatu kobiet, do bólu przejmujące, a jednocześnie to wyjątkowo lekkie pióro. Najnowsza powiesc nie powaliła mnie na kolana, ale mam pozytywne odczucia. To powiesc o naglym odkryciu nieznanego oblicza bliskiego członka rodziny-85 letnia babcia daje sie poznać wnuczce...-czas zagłady, wspomnienia losów Cyganów w Auschwitz. W przejmującym a jednocześnie prostym stylu pisarki. Smutna, ciemna powiesc.

"Uciec jak najwyżej. Niedokonczone życie Wandy Rutkiewicz" Ewa Matuszewska

Wanda Rutkiewicz-jako dziecko, na jej oczach umiera rozszarpany przez minę młodszy brat, jako nastolatka identyfikuje ciało zamordowanego ojca. Zakochuje sie w górach, zdobywa światowa sławę -pierwsza Europejka i Polka  na Monte Everest. Wspina sie powoli ale ma fenomenalna technikę. Przeciera szlaki kobietom w himalaistyce. Sukces światowy okupowany wieloletnia samotnością-nagle spotyka wielka miłość- na krótko-ukochany ginie na jej oczach w górach. Silna, trudna, niezwykła. Piękna, elegancka kobieta -zagadka.Co za historia. Ta ksiazka to pożegnanie z przyjaciółka...na podstawie wywiadów, programów, rozmow...bardzo przeżyłam te ksiazke. Podziwiam z całego serca ludzi, którzy kochają ten ekstremalnie niebezpieczny sport. Ciekawa lektura. Nie moj swiat, ale z ciekawością w niego zajrzałam.

"Smierc w Breslau" Marek Krajewski

Niestety musze chyba juz żyć z ta myślą, ze gdy rzesza Polaków zachwyca sie i docenia jakiegoś pisarza- bardzo często kiedy w końcu biorę sie za dana twórczość-mam letnie, średnie odczucia. tak jest do Tokarczuk, Maslowskiej i teraz Krajewskiego. Brak zachwytu, chociaż podejrzewam, ze sie nie poddam, jeszcze po cos sięgnę, wszyscy sie zachwycają. Oczywiście zgadzam sie, ze pan Krajewski potrafi pisac, ale co ja zrobię, mnie nie porwała ta powiesc, nie ma sensu nawet streszczać, bo jest bardzo znana i wszyscy czytali. Jakos średnio tak dla mnie....

"Nasierowska.Fotobiografia" Zofia Turowska

Biografia najsłynniejszej fotografki PRL-u wywołała u mnie zaskoczenie. O ile dokumentacja jej pracy jest bardzo ciekawie, dokładnie przedstawiona, to jednak mam swoje zastrzeżenia. Życie prywatne jest przedstawione bardzo mgliście, z bogatego domu, łatwo przyszła kariera, wszystko w super idealnym obrazku. Nie wiem, człowiek jest bardzo złożona jednostka w moim odczuciu....tutaj moim zdaniem zbyt duży cukier lub brak rozwinięcia zagadnień. Śliczne zdjęcia robiła ta pani, ale to, ze była tak idealnie wspaniała osoba -nie wierze. Kazdy z nas ma wiele stron, tym bardziej w biografi jakos zagryw to o banał.

piątek, 25 września 2015

"Zamknięte pokoje" Cara Santos

Bardzo cenie sobie współczesna  literaturę hiszpańska. To nie jest banalne czytadło-w tym wydaniu, moge jak najbardziej poświecić pół nocy na czytanie-uznana i nagrodzona powiesc hiszpańskiej debiutantki. Sekrety rodzinne opowiedziane w piękny, ciekawy sposob, Violetta to historyk sztuki, bada twórczość wybitnego malarza-prywatnie swojego dziadka. Wpada na niesamowity trop..piękne połączenie dwóch epok. Świetna powiesc. Plastyczna, gęsta, ciekawa. Teraźniejszość przenika sie z przeszłością. Dobra powiesc.

środa, 16 września 2015

"The girl on the train" Paula Hawkins

Ksiazke czyta sie rewelacyjnie od pierwszej strony, wciąga natychmiastowo, masz uczucie,ze czytasz cos unikatowego. Ten słynny zabieg-niby nic, ale tak intryguje, ze czekasz na kolejne zaskoczenia, nagły zwrot akcji, i tak jest. Gdzies do ponad polowy,a potem pod koniec siada. Jakby pomysłu zabrakło. Zdecydowanie nie jest to lepsza ksiazka niz "Gone girl"  ale ma ten sam potencjał , zachwyca od początku, tylko ten koniec jakaś klapa.
Rachel każdego ranka wsiada w ten sam pociąg, ogłada za oknem te same widoki, które zna na pamięć. Jeden dom, który mija, szczególnie ja intryguje...widzi kobietę i mężczyznę, koło czy przed domem, ponieważ dzieje sie to codziennie nadaje im imiona. Splot wydarzeń powoduje, ze jest świadkiem, jedynym, pewnej sytuacji...czy tylko ona wie to czego nie wie nikt? Pomysł genialny, szkoda ze przy końcu ksiazka "siada"

niedziela, 13 września 2015

"Najpiekniejsza na niebie" Małgorzata Warda

Małgorzatę Warde cenie od lat, w ciemno zakupuje i czytam kolejne powieści. Bardzo lubie jej styl i sposob opowiadania. "Najpiękniejsza na niebie" nie przebiła w moim mniemaniu "Miasta z lodu", ale i nie rozczarowała. Pisarka trzyma poziom. Ksiazka podobała mi sie  ze względu na klimat, na sposob opowiedzenia a ten jest dynamiczny, od razu jesteśmy wrzuceni na głęboka wodę.
To powiesc o odrzuceniu, o braku milosci, pojawia sie ponownie wątek trudnej, toksycznej relacji miedzy matka a córka. Poznajemy losy Sylwi i Poli, ktorych los spłata drogi pewnego dnia. To powiesc o dorosłych, którzy walczą ze swoimi frustracjami i brakami, o przykrywaniu leku i próby walki o siebie. O niemocy poradzenia sobie z pewnymi sprawami, które prześladują nas od dzieciństwa, chociaż mocno je chcemy ukryć. Sylwia chce odszukać swoja siostrę bliźniaczkę z ktora została rozdzielona. Pola  to dziennikarka, ktora szuka spokoju w sobie po zgliszczach wojny, które zostawiły w niej ślad-postanawia pomoc Sylwi. Naprawdę dobra historia. Smutna i wzruszająca. Wielowątkowa. Przejmująca.

"Kuba " Kuba Błaszczykowski , Małgorzata Domagalik

To ksiazka z tych, które uświadamiają nam jak wielki hart ducha potrafi miec człowiek. Jak można przekuć dramat , tragedie w jakaś drogę do celu. Siła charakteru, marzenia, cele, kariera ale i przede wszystkim wielki talent. W rozmowie z genialna Małgorzata Domagalik, ktora osobiście bardzo cenie i lubie, poznajemy portret Kuby, słynnego piłkarza. Jego życie, dorastanie, praca. Nie , to nie jest jakis słodki obrazek. Ani na sile konstruowany, ani na pokaz. Wyczuwam tutaj setki prawdziwych, szczerych rozmów o zyciu , losie, o wspomnieniach. Kuba kompletnie nie jawi sie jako łatwy chłopak. Absolutnie nie. W dzisiejszym świecie to prawdziwy przykład, szczególnie dla ludzi młodych. I oby jak najwiecej z nich sięgnęło po te lekturę.