sobota, 10 stycznia 2015

"Tunel" Magdalena Parys

Niezaprzeczalnie pisarka ma niesamowity dar opowiadania histori.. Lekko, prosto, bez zbędnych zdań, czytanie to istna przyjemność. Cudowny styl. Taki, który chwyta od pierwszego zdania. To naprawdę sztuka tak opowiedzieć i snuć  dramatyczny, powiązany z historia wątek, a człowiek chce na raz to czytać, wciąga sie od razu. Juz wiem, ze sięgne po kolejna powieść Magdaleny Parys. Książka jest pięknie wydana. Tak poza tym. A historia?
Berlin podzielony na dwie części, dwóch braci, budowa tunelu miedzy wschodnia a zachodnia częścią miasta. W tajemnicy.Ta historia wymyka sie schematom-jest tak swietnie skonstruowana, ze aż żal pisać o czym jest bo to sie nie da. Kilka ludzi, milosc, przyjaźń, mosiężne, szare, pełne leku i absurdów zycie w Berlinie. Losy paru ludzi na tle historii. Ksiazke kupiłam w ciemno i strasznie sie cieszę. Warto było. Zwróćcie  uwagę  na te pisarke. Jest świeża, bez polskiej otoczki zadęcia, europejska i myśle, ze jeszcze namiesza na rynku literackim w Polsce. Życzę tego pani Magdalenie Parys z całego serca.

4 komentarze:

 1. Świetna książka! JUŻ jest pierwszą część berlińskiej trylogii "Magik". Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytalam same pozytywne recenzje, równiez "Magika", wiec wkrótce przeczytam obie powiesci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wzięłam się za lekturę właśnie po przeczytaniu Twojej recenzji. Jeszcze czytam, ale już wiem, że będę ją polecać innym.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Magika" czytałam;
  podobał mi się, bardzo, z jednym zastrzeżeniem - zbyt wiele zbędnych szczegółów, takiego gadulstwa, bez którego ksiązka byłaby jeszcze lepsza, innymi słowy na piatkę, ale nie na szóstkę;)

  OdpowiedzUsuń