środa, 11 czerwca 2014

Z literatury holenderskiej:'' Na górze cisza '' Gerbrand Bakker

Bardzo cenie i lubię literaturę półśrodka, obyczajowo- psychologiczną. Stąd zamiłowanie do serii z miotłą, don Sanches itp. Dlatego tak często sięgam po literaturę światową. Bo w Polsce takich książek jak na lekarstwo a jeśli się mylę, to poproszę o tytuły, chętnie sięgnę. Mam takie wrażenie, że na rynku polskim ciągle dobre książki zachaczają o czasy PRLu lub Drugiej Wojny Światowej, że te wydarzenia zawsze są wplątywane. Ja osobiście lubuję w relacjach ludzkich, problemach jednostki ale nie toczące się wkoło tych wątków co wymieniłam powyżej.
''Na górze cisza'' to bardzo uznana, nagrodzona powieść. Wioska holenderska. Na górze schorowany ojciec, na dole syn po pięćdziesiątce. Oboje samotni, uwikłani w swoje dziwne relacje. Nie są sobie bliscy...powieść spokojna, lakoniczna, pełna niedopowiedzeń, które budują klimat i emocjonalny odbiór powieści.  To powieść o tym, co się dzieje, jak człowiek zagłusza własne pragnienia...Bo Helmer nie tak miał żyć. Śmierć jego brata blizniaka sprawiła, że wyrzekł się siebie. Miał studiować, został na wiosce jak miał w planach brat...jest i kobieta, motyw matki, nie chce zdradzać, powieść bardzo mi się podobała, choć spokoja, bardzo przejmująca i wymowna...czy coś czeka człowieka na końcu życia? Przeczytajcie i przekonajcie się, gorąco polecam.

2 komentarze:

  1. Również lubuję sie w takiej literaturze, dlatego sięgnę chętnie, szczególnie, że od kiedy przeczytam "Zjazd szkolny" intryguje mnie ogromnie literatura holenderska. :) a z dobrych książek polskich psychologiczno-obyczajowych, niedotyczących bezposrednio wymienionych przez Ciebie okresów to do głowy przychodzi mi np. "Kiedyś przy Błękitnym Księżycu" Katarzyny Enerlich - dla mnie rewelacja! Co prawda historia zahacza nieco o schyłek prlu, ale było to niejako konieczne tylko po to, aby przedstawić dzieciństwo bohaterki - spróbuj koniecznie ;)
    P.S. Czy pisząc don Sanches masz moze na myśli serię WABu Don Kichot i Sancho Pansa?;)

    OdpowiedzUsuń
  2. A czytlas "Pestke" Kowalskiej? "Prowincje" Kosmowskiej?

    OdpowiedzUsuń