poniedziałek, 3 marca 2014

'' Złota młodzież PRL '' Cezary Prasek

''Po upadku stalinizmu w elitarnych kręgach młodzieżowych w Polsce zaczął się kształtować specyficzny styl bycia. Barwne życie towarzyskie znanych playboyów, swoboda obyczajowa, burdy, często pijaństwo nałożyły się na marzenia o lepszym, wolnym świecie(...)głównie młodzi chłopcy, jak Marek Hłasko, Roman Polański, Krzysztof Komeda a pózniej Czesław Niemen, Janusz Głowacki(...) wywarli znaczący wpływ na kształt naszej kultury''
 Owa lektura, moim zdaniem jest piekielnie dobra. Bo tu mamy więcej niż przysmak z ciekawostkami do wieczornej herbatki. To nie tylko anegdoty, wspomnienia i wyłuszczenie śladów tamtej młodzieży, to nie przywoływanie ważnych wydarzeń okraszonymi fotografiami.
To przede wszystkim świetna socjologiczna relacja tamtych czasów. Bardzo dobra pozycja, fantastycznie ujęty temat, szeroko, na różnych płaszczyznach, skrupulatnie, głęboko i ciekawie. Książka zdecydowanie się wyróżnia na tle tego typu publikacji.  Głęboki portret ''złotej młodzieży'' wytłumaczony i opisany z rozmachem. Gorąco polecam tym, któzy lubią tego rodzaju książki. Warto kupić.

3 komentarze:

 1. kurczę, nawet nie wiedziałam, że coś takiego wydali

  OdpowiedzUsuń
 2. To coś dla mnie i chętnie przeczytam tą książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym serdecznie zaprosić do udziału w moim autorskim czytelniczym wyzwaniu pt. KLUCZNIK.
  W skrócie - polega ono na czytaniu książek posiadających zaproponowane comiesięczne kluczniki, czyli hasła-klucze, za każdą zgłoszoną książkę w miesiącu zdobywa się punkt :)
  Szczegóły tutaj: http://recenzjeami.blogspot.com/2014/03/wyzwanie-czytelnicze-klucznik.html
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń