niedziela, 7 lipca 2013

''Cygan to Cygan'' Lidia Ostałowska

''Żadna wojna nie wybuchła przez Cygana. Nie chcemy walczyć, bo się boimy. Bo kochamy życie. Bo o co mamy się bić? Cygan nie wie co to bój o idee. Taka mentalność to błąd. Przez nią nie mamy własnego kraju''
Nie sięgam często po reportaże, właściwie śladowe ślady jak pomyśle..a szkoda. Nie za bardzo wiem co wybrać i czym sie kierować przy zakupie. Dzięki tej lekturze poczułam co dają tego typu książki. To naprawde podróż, w którą można sie wybrać nie ruszając się z domu..a ja kocham podróże różnorakie i nigdy dość.
Świat Romów, najliczniejszej grupy etnicznej w Europie, współczesne problemy, ich natura, niejednolite klasy społeczne, kultura, pomieszane tradycje..wszystko jest w tej ksiazce. Co wiecej, zmusza to nas do refleksji dlaczego ci ludzie nie maja ani swojego kraju ani praw..dlaczego nikt o nich nie walczy, nie próbuje jakos uporządkować ich sytuacje a jeśli nawet sa próby, dlaczego tak bezskutecznie. Niesprawiedliwość i dyskryminacja to część losów tej grupy etnicznej. Jest też oczywiscie wiele uprzedzeń. Pochodze z wojewodztwa zachodnio- pomorskiego, koło Szczecina, wiec nie było to nigdy miejsce, gdzie można było spotkac wielu Romów. Tak wiec jakieś tam uprzedzenia czy napotykanie Romów jest mi obce. Ale co generalnie się o nich mówi, oczywiście wiem. Bo krążą stareotypy wkoło od lat: pięknie śpiewają, kradną, kłamią. I takie tam. W każdym razie bardzo podobały mi się te opowieści, ta złożoność środowisk Romów jest porażająca.  Ciekawa pozycja.

                                            ''Dla Cygana droga jest szkołą"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz