środa, 9 stycznia 2013

''Kłamstwa'' Enrique de Heriz

Powieść trudna ale piękna. Intrygująca i szalenie barwnie napisana. Do końca nie wiesz czego można się spodziewać.. Oryginalna na swój sposób. Niezwykle spójna. Głosem matki i córki odkrywamy stopniowo rodzinną tajemnicę. Nie tylko z każdą kartką poznajemy kolejne puzzle układanki...ale co chwile łapiemy się na tym, że kolejne zdarzenie odkrywa masę innych tajemnic.
Nie, nie ma tutaj tajemnicy w stylu znalezionego listu na strychu czy nagłego spadku w postaci domku letniego, ani duchów ukrytych w ścianach starego domu ani przyrodniej siostry. Tajemnica to liczne  kłamstwa rodzinne..
Największą zaletą tej powieści jest przepiękny język oraz dwa główne zagadnienia przewijające się bezustannie przez opowieść: kłamstwo i prawda w życiu ludzkim. Spojrzenie dogłębne i lustrujące, zmuszające do pytań..pisarz drąży i gra na naszych emocjach..

Isabel to kobieta po sześćdziesiątce, matka trójki dorosłych dzieci. Przebywa w dżungli..te wyjazdy to jej specjalność gdyż od lat bada rytuały pogrzebowe różnych plemion. Jest antropologiem. Nagle odkrywa, że została sama uznana za zmarłą a jej rodzina zindentyfikowała jej ciało...tak zaczyna się ta powieść. Spisuje swoje myśli sama zaskoczona sytuacją i powoli odkrywa przed nami jak doszło do pomyłki. Jej pamiętnik jest pełen głębokich refleksji i przemyśleń na temat jej rodziny..przeplata się to z głosem jej córki- Seleny, która opowiada swoją wersję zdarzeń, porządkuje historię rodziny a my poznajemy poprzez to i przeszłe i terazniejsze zdarzenia rodziny z punktu widzienia córki.

Strasznie, ale to piekielnie ta powieść mi się podobała, ponownie do niej wróciłam. Nie jest to literatura lekka ani nie można czytać tego na jednym oddechu, na pewno rewelacyjnie napisana. To właśnie sposóbw jaki jest napisana, tak mnie porwało. Nie sama treść.
Epitafium mocy słów w naszym życiu, jak żonglujemy prawdą, półprawdami i kłamstwem. Dla mnie osobiście wielka powieść. Sama jestem zaskoczona, bo prozą na wysokim poziomie wcale łatwo nie potrafię się zachwycić, często trudno mi przebrnąć albo nużę się szybko. Hiszpański pisarz bardzo mnie zaskoczył. Książka może i nie musi się podobać. Myślę, że wzbudzić może różne odczucia..ale intrygująca zdecydowanie jest:)
Kilka cytatów:

''Uraza to kotwica trzymająca nas w przeszłości..''

''Prawda jest latarnią; mogę nią wskazać bezpieczny brzeg, oświetlić skały, sprawić, że statki zagubione w nocy przynajmniej będą w stanie wzajemnie się widzieć. Mogę też jej światłem spalić oczy mojej córki. Albo gorzej jeszcze, mogę jej użyć jak dawni piraci, którzy zapalali ogniska na klifach, żeby statki, zwiedzione tym fałszywym światłem, niechybnie się rozbiły..''

''Czasem życie robi za ciebie rzeczy, których ty nie robisz dla życia''

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz