piątek, 23 listopada 2012

Jacqueline Kennedy.Historyczne rozmowy o życiu z Johnem F. Kennedy

Myślę, że wcale niełatwo napisać ''wstęp''. Często się go opuszcza lub czyta mimochodem. W tej książce jest inaczej.Jeden z lepszych wstępów do książki, jakie czytałam. Córka słynnej Pierwszej Damy tłumaczy, argumentuje i przedstawia powód wydania tej lektury. Z taktem i szacunkiem do matki- spełnia jej ostatnią wolę. Otóż krótko po śmierci prezydenta, Jacqueline postanowiła spotkać sie z dziennikarzem, sumiennie przez nią wybranym i nagrać szereg rozmów-spostrzeżenia, wspomnienia. Kasety z nagraniami zastrzegła pieczołowicie, by nie ujrzały światła dziennego przez wiele dekad i aby doczekały się publikacji w swoim czasie.

Rozmowy te są niezwykle cenne dla całej, moim zdaniem, rzeszy młodych Amerykanów, którzy mogą lepiej zrozumieć historię swojego kraju oraz czas kadencji najbardziej kochanego prezydenta USA. Bo była to epoka przełomowa. Kto szuka sensacji oraz pikantych szczegółów z życia tej pary- odradzam tę lekturę gdyż niczego tu takiego nie znajdzie. To portret historyczny, na tle którego wyłania się postać Kennedy'ego, interpretacja jego wyborów, sytuacji, w których się znalazł i różnych ciekawostek. Prezydent był niezwykle oczytany, namietnie połykał książki. Jacqueline Kennedy jako pierwsza kobieta prowadziła zmiany w Białym Domu, jej zasługi są ogromne, zmodernizowała pomieszczenia, przeprowadziła remonty, uporządkowała bibliotekę, to ona wrowadziła zwyczaj, ża każda jej następczyni, kolejna Pierwsza Dama zajmowala się akcjami charytatywnymi. Była zjawiskiem. Miliony kobiet naśladowało jej styl, wraz z nią, Biały Dom nabrał klasy, ogłady i kultury.

Lektura, moim zdaniem , wymaga skupienia. Pełna informacji, zdjęć-dla miłośników tamtej epoki zdecydowanie może okazać się wielkim smakołykiem.

5 komentarzy:

 1. Zamówiłam już swój egzemplarz w Znaku! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo bym chciała przeczytać tę książkę, choć Twoja recenzja mnie odrobinę zdziwiła, nie spodziewałam się takiej lektury :) Jestem zaintrygowana jeszcze bardziej...

  OdpowiedzUsuń
 3. zapowiada się świetna książka. Dziękuję za inspirację i pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń