wtorek, 30 października 2012

Kitty Kelley: ''Oprah''

Nie mogę powiedzieć, że Oprah Winfrey jakoś specjalnie mnie w przeszłości intrygowała, ale oglądałam jej talk-show regularnie dekadę temu w ramach szlifowania angielskiego- muszę przyznać, że metoda była genialna.
W każdym razie nikomu nie trzeba przedstawiać tej kobiety, była, jest i będzie ''wszędzie''. Zbudowała na przełomie dekad swoiste imperium. Jedni doszukują się pikantnych szczegółów z jej życia i czekają na podtknięcia by je wyolbrzymić lub koniecznie podkreślić, inni wielbią niczym Boga.
Ta książka pokazuje przede wszystkim, że każdy jest tylko człowiekiem, nie ma ideałów i nawet jak sie będzie do tego dążyć- nie uda się. Oprah koloryzuje, obraża się na tych, którzy chca zburzyć czy naruszyć jej wizerunek ale i potrafi być więcej niż szczodra- wydaje miliony na pomoc dla ludzi i różnych organizacji, znana z obdarowywania luksusowymi prezentami swoich przyjaciół. Rodzinie też swojej nie raz pomogła. Na pewno nie można odmówić jej osobowości, motywacji i determinacji. Jest ludzka, swojska, za co pokochały ją setki ludzi, ''wychowuje''amerykanów..ale czy nie ma w tym też po jakiejś części wyrachowania, kalkulacji i obliczenia wszystkiego na słupki oglądalności?

Ta nieautoryzowana biografia bardzo mi sie podobała z dwóch względów- po pierwsze nie jest stronnicza. Płynnie i logicznie pokazuje ''dwie strony medalu'', nakreśla obraz kobiety, która budzi lęk gdyż ma władzę i wpływy i co z tego wynika a jednocześnie mamy tutaj zwykłą, ciężko pracującą kobietę o świetnym poczuciu humoru oraz talencie aktorskim. Po drugie autorka solidnie się napracowała i przygotowała, co widać gołym okiem- informacje, kojarzenie faktów itp. Ta biografia nie razi, nie irytuje, ujawnia zato prawdę, obala mity a przede wszystkim uświadamia jak działają nasze media i walka o przetrwanie w ''świecie gwiazd''. Ciekawa pozycja.

4 komentarze:

  1. Mnie Oprah interesowała mimo, iż nie oglądałam jej show. Książkę czytałam i opisałam u siebie, tutaj: http://nawiedzonaulala.blogspot.com/2012/03/przeczytaam.html
    Zapraszam w wolnej chwili...Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jedna z najlepszych biografii, jakie czytałam w tym roku! Przede wszystkim dlatego, że dowiedziałam się tyle nowego o Oprah, którą zna cały świat.

    OdpowiedzUsuń