poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Amelie Nothomb: ''Kwas siarkowy'', '' Podróż zimowa"

Wystarczy spojrzeć na zdjęcia Amelie Nothomb, by szybko zauważyć, że to nietuzinkowa osobowość. Mieszkała w dzieciństwie niemal w każdej części świata, ze względu na pracę swoim rodziców. Uwielbiam te jej krótkie, cieńkie powieści, ale zawsze nasycone treścią. Maksymalna zwięzłość i konkretność. Krótko, ale na temat i zawsze ciekawie. ''Kwas siarkowy'' porusza temat manipulacji medialnych, opowiada o ludziach, którz chcą zostać celebrytami i biorą udział w ''Big Brotherze''. Przypomina to troszę obóz nazistowski, każdy ma swój numerek a pisarka niezwykle zgrabnie maluje ten obraz w biało-czarnych kolorach. Nie ma nic tutaj ''pomiędzy''. Ciekawa powieść, daje do myślenia.

'' Podróż zimowa'' troszkę mnie rozczarowała, tzn zabrakło mi zwyczajnie  tej szczypty wyjatkowości, która cechuje książki tej pisarki. Jakby wszystko było już utarte i bez zaskoczenia opowiedziane. Poznajemy tutaj Zoila, który przeżywa wielki zawód miłosny i właśnie z tego powodu postanawia wysadzić samolot. Nie jest terrorystą, to zwyczajny mężczyzna, który nie może przetrawić uczucia do ukochanej. Wiem, że Amelie Nothmob genialnie operuje małą formą, ale w tej lekturze miałam nieodparte wrażenie, że cały wątek jakoś tak nie jest rozwinięty i przemyślany. W każdym razie była to bardzo miła lekturka, i przyjemna, nie przeczę. Ale moim zdaniem na pewno nie najlepsza w dorobku pisarki.

10 komentarzy:

 1. Tę drugą pozycję miałam na oku, ale skoro się nieco zawiodłaś, to już sama nie wiem...
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. O "Podróży zimowej" słyszałam różne opinie, a "Kwas siarkowy", wędruje na listę książek do przeczytania. Nie czytałam nic tej autorki, a skoro to takie krótkie i cienkie powieści, to pewnie lektury na jeden wieczór :) Ważne, że treściwe.

  OdpowiedzUsuń
 3. czytałam kilka tekstow Amelie Nothomb, ale wiesz, jakos mi nie przyszlo do glowy żeby sprawdzić jak ona wygląda :D

  OdpowiedzUsuń
 4. "Kwasu siarkowego" jeszcze nie czytałam ale kocham tą pisarkę i z pewnością niebawem nadrobię tę zaległość.

  OdpowiedzUsuń
 5. sprawdzilam :) wyglada trochę jak z filmow Tima Burtona

  OdpowiedzUsuń
 6. bluedress: no niezle wyglada, co nie? Na taką co ma swój świat i szalona trochę:D

  OdpowiedzUsuń
 7. kolmanka: też ją bardzo lubię i cenię

  OdpowiedzUsuń
 8. kasandra_85: ''Podróż zimowa jest dobrą ksiazka moim zdaniem, nic złego z nią nie jest, ale jeśli czytało się wiele innych tej pisarki, to moim zdaniem średnio wypada ta pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 9. Evita: tak, to są książeczki na jeden wieczór, ale nisamowicie treściwie. Tak jak niektórzy pisarze piszą obszernie i rozlewnie, tak ona pisze krótko ale dosadnie:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałem jak na razie dwie książki Amelie Nothomb - "Podróż zimową" i "Pewną formę życia". Jej styl ma w sobie magnetyzm. Zaciekawia czytelnika, kusi ciekawą fabułą. Jest charakterystyczna, ale w ta dosadność (o której pisze powyżej Monika), jest odrobina przesadzona. To tak jakby jeść przesłodzony kawałek szarlotki:) Podkład jest chrupiący, ale nie dzięki podpieczonemu spodowi, lecz zbyt dużej ilości cukru dodanego do ciasta. Podobnie jest z książkami Amelie, zwłaszcza "Pewną formą życia". Czyta się przyjemnie, ale miejscami fabuła jest zbyt nierealna.

  OdpowiedzUsuń