poniedziałek, 24 stycznia 2011

" Sześćdziesiąt świateł" Gail Jones

Pasjonująca lektura, ale trzeba podarować jej czas i serce. Pochylić się, zatopić myśli, czytać w samotności i skupieniu. Wtedy może okazać się prawdziwą ucztą dla smakoszy.

Daleka Australia rok 1860. Tu zaczyna się opowieść ośmioletniej Lucy, która traci swoich rodziców. Poznajemy słodko-gorzką historię tego małżeństwa. Wraz z Lucy odbywamy wędrówkę poprzez Londyn- gdzie zaopiekuje się nią wuj- aż do Indii, gdzie statkiem uda się parę lat póżniej aby wyjść za mąż i urodzić swoje dziecko.
Pasją Lucy jest fotografia, wrażliwym i bacznym okiem patrzy na świat. Tęsknota za matką, szukanie jej w rzeczach-pamiątkach, w korytarzach przeszłości - to ukształtowało całe póżniejsze życie dziewczyny- stąd miłość do robienia zdjęć. Wspomnienia mienią się w różnych odcieniach światła, są jak fotografie, małe zatrzymane kadry zdarzeń. I taka jest ta opowieść. Leniwa fabuła naszpikowana barwami, ciekawymi historyjkami wielu ludzi pozornie nieważnych w życiu Lucy.

Ta książka ma w sobie zdecydowanie coś pięknego. Nie każdemu jednak przypadnie do gustu. Może wydać się nudnawa- a mam tu na myśli specyficzna dynamikę tej opowieści. Jest to jednak bardzo spójna powieść, o ciekawej konstrukcji. Jakbym miała określić jednym słowem: intrygująca. Reszta to kwestia gustu.

18 komentarzy:

 1. Bardzo lubię serię "Galeria" i zwracam baczną uwagę na książki z charakterystycznymi okładkami.
  Pozycji, o której piszesz, nigdy wcześniej nie widziałam. Ogromnie podoba mi się to, co o niej napisałaś i zdecydowanie wyruszam na poszukiwania!
  Okazuje się, że w Polsce wydano też "Sorry, przepraszam" Gail Jones i mimo dziwnego tytułu opis brzmi bardzo zachęcająco.
  Wielkie podziękowania za ten literacki trop!:) Od dłuższego czasu nosiłam się z zamiarem bliższego poznania literatury australijskiej i nadarza się okazja, a w dodatku z kategorii "przyjemne + pożyteczne" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wciągnięte na listę ksiażek do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama nie wiem dlaczego, ale ostatnio nie mogę się skusić na coś z poprzednich epok, jestem wręcz głodna i zachłanna na teraźniejsze czasy. W ogóle tego nie rozumiem :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Tajemnica33: taki czas, ja nie wyobrażam sobie np cały rok czytać tylko i wyłącznie kryminały, bo przecież straciło by to urok i czar i nawet najlepszy by zmęczył

  OdpowiedzUsuń
 5. Lirael: ja dopiero odkrywam serie galeria. Bardzo mi się podobają te nietuzinkowe książki. Na pewno przeczytam jeszcze kilka w tym roku- już plany mam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Procella: wciągnęłaś, mówisz;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mówię. Ale mam taką kolejkę, że... aaaaaaaaaaa!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja też mam kolejkę...masakryczną i trzy listy.

  OdpowiedzUsuń
 9. O to brzmi ciekawie, lubię taki opowieści działające również na inne zmysły, a poza tym lubię fotografować:) Zapisuje jako pozycję "milion pięćset sto dziewięćset" na mojej skromnej liście:)))

  OdpowiedzUsuń
 10. Książkę zapisuję, bo również zaczęłam kompletować serię Galeria a Twoja recenzja kusi mnie okrutnie :)
  Jak zawsze odpoczywam u Ciebie, czytam o pieknych, często mniej znanych książkach i nabieram siły. Po prostu oaza spokoju, do której chce się wracać ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Z serii "Galeria" przeczytałam tylko "Starego człowieka i morze", ale ciągle ją gdzieś napotykam, więc możliwe, że w końcu przeczytam :)

  PS Znalazłam w bibliotece "Saszeńkę"! Na razie muszę jeszcze skończyć mój styczniowy stosik, ale potem...
  Dzięki, że zwróciłaś na nią moją uwagę, bo tak bym jej pewnie nie zauważyła :)

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja zwariuję przez te Wasze blogi:)
  Ale UWIELBIAM je UWIELBIAM :)
  Kocham Cię Moniko za "Błękitną biblioteczkę"
  Kocham Cię za fantastyczne recenzje:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Luna, miłego połykania Saszeńki, jestem niezmiernie ciekawa twojej recenzji

  OdpowiedzUsuń
 14. Marta (tusienka): ah te nasze listy...studnia bez dna..

  OdpowiedzUsuń
 15. kasandra_85: miło przeczytać takie słowa:) pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Po przeczytaniu twojej recenzji mam ochotę po nią sięgnąć, no i ta okładka uwielbiam takie ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja także mam ochotę sięgnąć po tą ksiązkę :)

  OdpowiedzUsuń