sobota, 8 stycznia 2011

" Gorące lato " Wacław Kostrzewa

Nie wiem, jak wy, ale osobiście nie zaliczam się do osób, które czytają tylko i wyłącznie bestsellery, najbardziej polecane i popularne lektury. Mam ten nawyk od czasów bycia młodą dziewczynką, która lubiła też czasem wyciągać z biblioteki książki mniej znane, obyczajowe, może nie tak przebojowe, ale jednak przyjemne i nie mające nic wspólnego z panującą modą literacką.

''Gorące lato'' czyta się jednym tchem. Przenosimy się na ziemie sandomierską, gdzie mieszka nasz bohater- były górnik. Człowiek kochający książki, mający oszczędności, choć trochę samotny. Pewnego dnia postanawia odwiedzić kolegę z dawnych lat szkolnych. Wyjeżdża do kurortu w Pieninach i tam przypadkowe spotkanie z kobietą zmieni jego dotychczasowe ciche życie, zabierze go do uroczej Hiszpanii i w marokańskie pejzaże Casablanki.

Czar i urok tej książki polega na tym, że oto poznajemy historię miłości prostych, zwyczajnych ludzi, takich, których się nie zauważa na ulicy. Coś nienamacalnego wpisane w zwykłą, polską rzeczywistość. Język oszczędny, ale i dbałość o szczegóły.

Jeśli macie dosyć czytania o przebojowych singielkach poszukujących miłości w Warszawie i pnących się po szczeblach kariery- polecam tę oto ciekawą książkę.

18 komentarzy:

 1. oooo proszę ziemia sandomierska, to jakby moje tereny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj ja mam już dawno dość czytania o przebojowych singielkach.
  O wiele bardziej cenie sobie właśnie takie historie.
  Prawdziwe i nie przerysowane nadmiernie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytanie jest jak jedzenie- nie da się ciągle jeść tego samego. Wszystko z czasem nuży. Trzeba sobie urozmaicać, szczególnie jak czyta się dużo. No, ale nigdy nie wiadomo, może kiedyś wraca się ponownie do podobnych książek:)

  OdpowiedzUsuń
 4. też tak czasem mam, za co kocham biblioteki- bo tam mogę właśnie dotrzeć do książek, których pewnie sama bym nie kupiła...a chętnie je przeczytam, jedną z takich książek właśnie czytam, wkrótce coś o niej napiszę:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zachęciłaś mnie i z przyjemnością wypożyczę tę książkę. Poza tym okładka jest przepiękna.. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kaś, to ja czekam na twoją recenzję:)
  Tak, biblioteka jest taką skarbnicą książek niezauważalnych..szkoda,że nie mam jej tu w Irlandii..chodziłabym regularnie:(

  OdpowiedzUsuń
 7. kasandra_85: okładka też przypadła mi do gustu. Taka trochę jak obraz

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie też zaintrygowała okładka! Szkoda, że książka jest tak mało znana - z Twojej recenzji wynika, że zdecydowanie warto ja przeczytać - tymczasem w Biblionetce nikt jej jeszcze nie ocenił :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Lirael, ja się na nią natknęłam na merlin.pl w dziale książki. Często wchodzę i szperam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak z bestsellerami różnie to bywa :] Poszukam tej książki bo coś czuję, że trafiłaby w moje gusta :)

  OdpowiedzUsuń
 11. moją kopalnią mniej znany książek jest centrum taniej książki. kupuję wszystko co wpadnie mi w oko i bardzo często odkrywam w ten sposób wspaniałe perełki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Varia...dzięki za pomysł!

  OdpowiedzUsuń
 13. syvia: bestsellery też lubię, ale nie w nadmiarze, bo się już naciełam, staram się teraz rozważniej wybierać książki, gdyż kupuję, biblioteki nie mam pod nosem, i nie wspołpracuję z żadnym wydawnictwem, które za darmo by mnie obdarowywało lekturkami

  OdpowiedzUsuń
 14. Jaka śliczna okładka. Przepiękna ! A na dodatek zachęciła mnie jeszcze twoja recenzja ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. hihiih to właśnie ta okładka tak mnie zainteresowała...na szczęście treść też usatysfakcjonowała mnie.

  OdpowiedzUsuń
 16. to faktycznie nie zazdroszczę, bo jednak biblioteka daje taką pełną bezkarność w wybieraniu, w odróżnieniu od księgarni w której pewne granice jednak stosuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Sylvia, masz racje. Niestety, ale tak właśnie jest.

  OdpowiedzUsuń